Έχοντες υπ’όψει το Βασιλικό Διάταγμα  από 31/12/1836 ¨”Περί Κανονισμών των Ελληνικών Σχολείων και Γυμνασίων κατά το Νομό 567 πρόταση του Ημετέρου Υπουργού των Εκκλησιαστικών και της Δημόσιας Εκπαιδεύσεως εκτελώντας τας απ’αριθμών  730 και 736 πράξεις του Εκπαιδευτικού Συμβουλίου αποφασίζομεν: Ιδρύονται τα κάτωθι Σχολεία Μέσης Εκπαιδεύσεως

1. Δύο τάξεις 4ξίου Γυμνασίου Μολάων με τον όρο να καταβάλλουν για την συντήρηση των:α) η Κοινότητα Μολάων 25000 δρχ ετησίως και β) η Κοινότητα Συκέας Ασωπού 4000 δρχ ετησίως.
  2. Μια τάξις 4ξίου Γυμνασίου Πύλου υπό το όρον ότι η Κοινότητα Πύλου :α) να εξεύρει και παραδώσει ιδίας δαπάναις το κατάλληλο κτίριο και β) να εφοδιάσει με τα αναγκαία διδακτικά όργανα και έπιπλα.

Αθήνα, 23 Σεπτεμβρίου 1921

ΖΑΪΜΗΣ Θ.