Το σχολείο μας συμμετείχε και εφέτος στις εορταστικές εκδηλώσεις που διοργάνωσε η τοπική εκκλησία και ο Δήμος Πύλου-Νέστορος προς τιμήν της πολιούχου της Πύλου Παναγιάς Μυρτιδιώτισας στις 24 Σεπτεμβρίου.
Παρόντες ήταν ο Μητροπολίτης Μεσσηνίας κ.κ. Χρυσόστομος, ο Μητροπολίτης Ιλίου, Αχαρνών και Πετρουπόλεως κ. Αθηναγόρας, ο Δήμαρχος Πύλου-Νέστορος κ. Δημ. Καφαντάρης, σύσσωμη η Δημοτική Αρχή, η Αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας κ. Ελ. Αλιφέρη, o Περιφερειακός Σύμβουλος κ. Παν. Αλευράς, ο Δ/τής της 120 ΠΕΑ ταξίαρχος (Ι) κ. Θ. Λάγιος, ο Δ/τής του Α.Τ. Πύλου κ. Δημ. Ροΐδης, ο Λιμενάρχης Πύλου κ. Ιω. Μακαρούνης, η προϊσταμένη του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Πύλου κ. Γόνη Διονυσοπούλου, ο τέως Υπαρχηγός του Λ. Σ. κ. Πελ. Αγγελόπουλος και πλήθος κόσμου.
Από το πρωί, πολυπληθής αντιπροσωπεία μαθητών με επικεφαλής τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες του σχολείου μας, παραβρέθηκε στη Θ. Λειτουργία στον ομώνυμο ναό και στη συνέχεια συμμετείχε στη λιτάνευση της εικόνας της Παναγίας.
Εφέτος στη λιτανεία παρευρέθηκαν και σύσσωμοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.
Ευχόμαστε η Παναγία να χαρίζει σε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας (εκπαιδευτικούς-γονείς-μαθητές) υγεία και φώτιση στη ζωή τους.

filarmonikisimaiesarticle_23167_107516article_23167_107518article_23167_107520article_23167_107522article_23167_107524article_23167_107523

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΙΣ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΙΟΥΧΟ ΤΗΣ ΠΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ